Co słychać w rankingach UCI?

W najbliższy weekend oczy fanów kolarstwa górskiego zwrócone będą ku Kanadzie. W końcu na kultowej Mont-Sainte-Anne zostanie rozegrana kolejna odsłona tegorocznej serii zawodów Pucharu Świata UCI. Zanim jednak zjazdowcy i spece od XCO wyjadą na trasy, spójrzmy w "generalkę".

Downhill

W gronie zjazdowej elity mężczyzn prym wiedzie Danny Hart, na koncie którego są 1424 punkty. Nie jest to jednak stablina sytuacja, bo od drugiego Troya Brosnana dzieli go jedynie 8 oczek. Trzecie miejsce póki co zajmuje Greg Minnaar, który do tej pory zdołał uzbierać 1357 punktów. Warto nadmienić, że rewelacyjny, życiowy wyniki zaliczył Sławek Łukasik, który na chwilę obecną cieszy się z 14. miejsca w "generalce" UCI.

Danny Hart to lider męskiej elity DH. Foto: Red Bull Content Pool / Bartek Woliński

W damskiej elicie DH nastąpiła detronizacja Rachel Atherton. Obecnie największą liczbę punktów ma na koncie Tracey Hannah - 1705. Druga jest rewelacyjna w tym sezonie Myriam Nicole, która uzbierała 1570 punktów. Trzecia lokata należy do wspomnianej Rachel Atherton, której kontuzja mocno pokrzyżowała plany. Obecnie Wyspiarka może pochwalić się sumą 1527 punktów. Do wyniku Tracey jeszcze sporo... czy tę różnice da się odrobić? Szczerze wątpimy.

Tracey zdetronizowała niezwyciężoną Rachel Atherton. Foto: Red Bull Content Pool / Bartek Woliński

Cross Country

Ciężko zaprzeczyć stwierdzeniu, że w tym roku męska elita jeździ pod dyktando Nino Schurtera. Szwajcar, który jest w życiowej formie (swoją drogą kolejny sezon z rzędu) uzbierał już 2015 punktów. Od drugiego Maxime Merotte'a dzieli go prawie 500 punktów (Merotte ma 1523). To różnica, której nie da się pokonać. Trzecia lokata póki co należy do Francuza Jordana Sarrou, który z wynikiem 1493 punkty depcze po piętach Merotte'owi.

Schurter zdołał przyzwyczaić nas do tego widoku. Foto: Red Bull Content Pool / Bartek Woliński

Grono damskiej elity XCO nie zawodzi - zwłaszcza w tym sezonie. Wyścigi są zacięte, pełne bohaterskiej rywalizacji i walki do samej mety. Póki co największą ilość punktów uzbierała rewelacyjna w tym sezonie Ukrainka Yana Belomoina - 2300 pkt. Druga z wynikiem 1722 punkty jest legendarna Gunn-Rita Dahle Flesjaa. Trzecie miejsce zajmuje Maja Włoszczowska, na koncie której obecnie znajduje się 1580 punktów. Wygląda więc na to, ze Belomoina jest w podobnej sytuacji co Schurter i na Mont-Sainte-Anne nie będzie musiała się szczególnie wysilać, by utrzymać prowadzenie w "generalce".

Norweżka i depcząca jej po piętach Ukrainka. Foto: Red Bull Content Pool / Bartek Woliński

Walka trwa do końca

Pomimo tego, że niektóre rankingi jasno sugerują już, na czyjej półce z trofeami stanie kryształowa kula UCI 2017, my zachęcamy do śledzenia zbliżającego się wyścigu. Transmisję z Mont-Sainte-Anne znajdziecie w najbliższy weekend na Red Bull TV.