Szymon Godziek w Utah – zobacz video

Przełom sezonów 2017/18 obfitował w wiele ciekawych transferów rowerowych. Bohaterem jednego z nich był Szymon Godziek - najlepszy polski zawodniki freestyle mtb, który przeszedł pod banderę marki NS Bikes. Swój nowy "duży" rower do freeride'u Szaman postanowił przetestować w nie byle jakim miejscu, bo Utah. Przy okazji tego wypadu powstał imponujący film, który zapamiętacie na długo.

Szymon Godziek w Utah - tak wygląda dziki freeride. Foto: Bartek Woliński

Szaman coraz częściej romansuje z freeridem

Szymon Godziek to specjalista od freestyle'u, czyli najprościej pisząc - technicznych hopek i skomplikowanych kombinacji tricków, przy których większość z nas poczułaby efekt choroby morskiej... Na koncie zdolnego Polaka spoczywa już wiele sukcesów związanych ze startami w prestiżowej lidze FMB oraz pierwsze w historii wykonanie innowacyjnych sztuczek, o których głośno było na całym świecie. Warto jednak pamiętać, że Szaman nie stroni też od klasycznego freeride'u w dzikim terenie. Mogliśmy go obserwować nie tylko w wielu ciekawych filmach freeride'owych, ale również dwukrotnie podczas najważniejszej imprezy tego gatunku - Red Bull Rampage.

"Sporo spraw na miejscu mnie zaskoczyło. Musieliśmy dużo chodzić po górach, żeby znaleźć najlepsze miejsca do zrobienia przeszkód. Oprócz tego sporo czasu zajmuje samo budowanie, jeżeli się chce zrobić coś dobrego i oryginalnego. Potem dochodzi jazda po zbudowanych przeszkodach i najtrudniejsze zadanie – pierwszy skok. Zawsze niewiadomą jest to, z jaką prędkością najechać, żeby idealnie dolecieć do lądowania i trzeba to zrobić na wyczucie. Długoletnie doświadczenie na rowerze daje mi umiejętność dobierania prędkości i każde pierwsze „oblatywanie" przeszkód kończyło się dobrze. Dwa tygodnie na nowym rowerze downhillowym od NS Bikes było jak odkrywanie jazdy na nowo. Rower świetnie sobie poradził w trudnym terenie Utah i nie zawiódł przy dużych lotach i niekontrolowanych lądowaniach. Ten wyjazd to była wspaniała lekcja i nie mogę się doczekać kolejnych freeride'owych misji" – mówi Szymon Godziek.

Godziek coraz częściej wskakuje za stery freeride'ówki. Foto: Bartek Woliński

Przejście z Dartmoora do NS Bikes wiązało się ze sporymi zmianami - Godziek wskoczył na nowy rower z zupełnie innym zawieszeniem i parametrami. Pierwsze testy maszyny Szymon postanowił zaliczyć w Utah - kolebce freeride'u i wciąż jednym z najlepszych miejsc do uprawiania tego typu jazdy. W trakcie 2-tygodniowej wizyty, udało się poznać przeszlifować nowy sprzęt i przy okazji nagrać niesamowity film, który znajdziecie poniżej.

Film jest dziełem Aleksandra Osmałka, natomiast załączone zdjęcia wykonał Bartek Woliński.