Obrench.pl – zabezpiecz swój rower

Popyt na rowery wciąż rośnie i jego kradzież może spotkać każdego. W 2014 roku w Kalifornii nawet zwycięski jednoślad Michała Kwiatkowskiego został skradziony. Złodziei złapano, gdy próbowali sprzedać swój łup. Niestety, nie zawsze mamy tyle szczęścia i nasz sprzęt przepada bez śladu. Na łamach artykułu „Jak nie dać się okraść” wspominaliśmy o międzynarodowej bazie Obrench. To sensowny i całkiem sprytny system, gdzie nie tylko zarejestrujesz rower, ale również powiadomisz innych o jego zaginięciu i pomożesz innym w poszukiwaniach.

Grafika: Obrench.pl

Grafika: Obrench.pl

W Polsce wciąż brakuje scentralizowanej bazy rejestracji rowerów. Policja korzysta z lokalnych baz danych, więc jeśli np. oznakowany rower z Warszawy zostanie skradziony i przetransportowany do Krakowa, tutejsza policja nie zidentyfikuje jednośladu. Rabunek ułatwia niski stopień zabezpieczenia, zorganizowany transport, a także, niestety, społeczna ignorancja. Twój jednoślad może zginąć w biały dzień w zatłoczonym miejscu i nikt nie zwróci uwagi. Tu właśnie jest sedno Obrench: utrudnić transport i sprzedaż, błyskawicznie poinformować innych o zdarzeniu oraz ułatwić odnalezienie i weryfikację.

Zasada jest prosta – jeśli posiadasz rower, rejestrujesz go w Obrench: podajesz markę i model, numer ramy, zdjęcia i opcjonalnie inne detale. Teraz wyobraź sobie, że wychodzisz z kawiarni i widzisz jak ktoś właśnie znika za zakrętem z Twoim rowerem. Wyciągasz telefon. Jeśli masz smartphone’a uruchamiasz pobraną wcześniej aplikację Obrench i odpalasz alarm. Możesz podać informacje o miejscu i sposobie kradzieży. Gdy klikniesz „zgłoś”, ludzie w Twojej okolicy po kilku sekundach otrzymają powiadomienie i będą mogli zobaczyć profil roweru. System korzysta z notyfikacji PUSH, więc aplikacja powiadomi nas sama. Jeśli nie posiadasz smartphone’a, wystarczy wysłać zwykły SMS na alarmowy numer Obrench +48 512 112 112 z numerem roweru nadanym przez Obrench. Jeśli masz tylko jeden zarejestrowany rower, to jego numerem jest 1. W przypadku opcji SMS pamiętaj tylko, aby w ustawieniach konta zapisać wcześniej numer telefonu, inaczej system odrzuci wiadomość.

Grafika: Obrench.pl

Grafika: Obrench.pl

Kto dostanie powiadomienie i może mi pomóc? Podczas rejestracji na Obrench podajesz m.in. kraj i region, w którym aktualnie przebywasz, np. Polska/mazowieckie, Włochy/Liguria. Jeśli wyjeżdżasz na urlop ze swoim jednośladem, możesz to zaznaczyć w ustawieniach. Twój alarm momentalnie zobaczą wszyscy przebywający w tym samym regionie, wszyscy znajomi z serwisu, a pozostali mogą łatwo dowiedzieć się o zdarzeniu z Obrench. Co istotne, aplikacja nie śledzi lokalizacji telefonu. Podanie numeru telefonu lub emaila podczas włączania alarmu nie jest wymagane. Nawet jeśli je podam, to widać tylko te dane, bez nazwy mojego profilu. Pod profilem skradzionego przedmiotu jest możliwość dodawania komentarzy i dopóki tam się nie wypowiem, pozostaję incognito. Na Obrench pod ikonką „kłódki” są zebrane wszystkie ustawienia prywatności i można łatwo nimi zarządzać.

Grafika: Obrench.pl

Grafika: Obrench.pl

W Obrench w wersji www mamy dodatkowo do dyspozycji grupy tematyczne („Grupy”), możliwość czytania i wystawiania recenzji, dodawania zdjęć, czy również sprawdzania skradzionych przedmiotów. Na jednym profilu możesz zarejestrować kilka swoich sprzętów. Jeśli klikniesz w kolorową ikonkę widoczną u góry strony np. motocykl, to system przestawi kontent na motocyklowy. Czyli kiedy wejdziesz np. w recenzje czy przedmioty, to zobaczysz tylko to, co dotyczy motocykli. Sprytne. W przypadku aplikacji mobilnej całkowita liczba funkcji jest mniejsza, aby apka była szybka i nie obciążała pamięci telefonu lub baterii.

„Im więcej NAS, tym mniej ICH” – to motto przyświeca systemowi Obrench. Każdy z nas może pomóc innym rowerzystom, zakładając konto i mając oczy szeroko otwarte, gdy dostaniemy powiadomienie o jakiejś kradzieży. Jeśli jesteś mechanikiem rowerowym sprawdź numery sprzętu, który właśnie serwisujesz. Siła jest w grupie i tylko zdecydowane, wspólne działania mogą realnie zmniejszyć plagę kradzieży. Łatwa w obsłudze baza danych w przyjaznym dla użytkowników wydaniu jest do tego przydatnym narzędziem.

Grafika: Obrench.pl

Grafika: Obrench.pl

www.Obrench.com | www.facebook.com/Obrench | www.twitter.com/Obrench


Zdjęcia: