Na zewnątrz robi się coraz chłodniej i coraz ciężej wstać rano z łóżka. Okres od listopada do marca/kwietnia w Polsce jest idealny, by popracować nad formą w klubach fitness. Jest to pierwszy z serii artykułów o tym, jak będąc pasjonatem MTB, efektywnie trenować na zajęciach grupowych lub indywidualnie przy użyciu rowerów stacjonarnych.
Chciałbym podzielić się z Wami moim doświadczeniem w zakresie ćwiczeń na rowerach z ostrym kołem. Spotkacie się pewno z różnymi nazwami tych zajęć: indoor cycling, spinning, aerobike, spin, etc. Z mojego punktu widzenia, a mam wieloletnie doświadczenie w pracy z klientami w klubach fitness, oraz wiele licencji i szkoleń, nazwa zajęć nie jest najistotniejsza.
Ważne na ile sprzęt, który jest w klubie, oraz doświadczenie instruktora będzie spójne z Waszymi oczekiwaniami.
Dostępne obecnie na rynku rowery treningowe wyróżniają się 2 podstawowymi cechami:
- „ostre” koło połączone na „sztywno” z korbą – BEZ WOLNOBIEGU!
- regulacja oporu/intensywności generowana mechanicznie (docisk) lub magnetycznie
Kluby fitness w Polsce przeżyły już pierwszy okres boomu na zajęcia rowerowe. Dostępne na rynku szkolenia spowodowały, że dostępne są głównie 2 rodzaje zajęć:
- oparte o pracę z pulsometrem –budujące wytrzymałość tlenową, siłową oraz siłę, głównie metody ciągłe
- oparte o częste zmiany pozycji na rowerze – metody budujące sprawność, wytrzymałość beztlenową, głównie metody przerywane
Obecnie mamy do czynienia z rozwojem technologicznym polegającym na wprowadzeniu na rynek sprzętu z pomiarem mocy, kadencji oraz precyzyjnym skalowaniem oporu, a także wizualizacją treningu. Są dostępne także nowe metody treningowe, oparte o najnowszą wiedzę o fizjologii i anatomii człowieka. Mam na myśli treningi w protokole HIIT (np. Tabata) czy wysoko kadencyjne.
Jakie są podstawowe korzyści z uczestnictwa w zajęciach indoor cycling (tym terminem będę się głównie posługiwał pisząc o tej formie zajęć grupowych)?
- budowanie wydolności tlenowej, stabilizacja pulsu spoczynkowego i rozwijanie zdolności do regeneracji
- budowanie siły mięśniowej w różnych aspektach
- doskonalenie techniki pedałowania
- motywacja grupowa
- sterylne warunki treningowe
- a przede wszystkim BEZPIECZEŃSTWO treningu oraz ASPEKTY PROZDROWOTNE
Mam wieloletnie doświadczenie w pracy z klientami ukierunkowanymi na różne rodzaje sportów rowerowych, prowadzę także zajęcia ogólnorozwojowe, miałem przyjemność doświadczyć kolarstwa MTB i szosowego, natomiast obecnie skupiam się głównie na potrzebach klientów i dopasowaniu znanych mi metod szkoleniowych.
Chciałbym potraktować tego posta jako zajawkę szerszego tematu i dowiedzieć się od Was na czym powinienem się skupić pisząc o treningach w klubach fitness.
Czekam na Wasze pytania i uwagi!
---
Artur Podwysocki
Master Trener Group Cycle® Technogym®
Instruktor BODYPUMP®, GRIT®, SPRINT® by Les Mills
Trener, instruktor, szkoleniowiec, autor publikacji w czasopismach branży fitness, uczestnik targów i konferencji, pasjonat sportu i technik motywacyjnych.
W Warszawie prowadzę zajęcia w klubach Artis, Tuan i Holmes Place Hilton.