Indoor cycling w mtb – wstępniak

Na zewnątrz robi się coraz chłodniej i coraz ciężej wstać rano z łóżka. Okres od listopada do marca/kwietnia w Polsce jest idealny, by popracować nad formą w klubach fitness. Jest to pierwszy z serii artykułów o tym, jak będąc pasjonatem MTB, efektywnie trenować na zajęciach grupowych lub indywidualnie przy użyciu rowerów stacjonarnych.

1club__groupcycleall_image_all_all_x_2_25360

Chciałbym podzielić się z Wami moim doświadczeniem w zakresie ćwiczeń na rowerach z ostrym kołem. Spotkacie się pewno z różnymi nazwami tych zajęć: indoor cycling, spinning, aerobike, spin, etc. Z mojego punktu widzenia, a mam wieloletnie doświadczenie w pracy z klientami w klubach fitness, oraz wiele licencji i szkoleń, nazwa zajęć nie jest najistotniejsza.

Ważne na ile sprzęt, który jest w klubie, oraz doświadczenie instruktora będzie spójne z Waszymi oczekiwaniami.

Dostępne obecnie na rynku rowery treningowe wyróżniają się 2 podstawowymi cechami:

  1. „ostre” koło połączone na „sztywno” z korbą – BEZ WOLNOBIEGU!
  2. regulacja oporu/intensywności generowana mechanicznie (docisk) lub magnetycznie

Kluby fitness w Polsce przeżyły już pierwszy okres boomu na zajęcia rowerowe. Dostępne na rynku szkolenia spowodowały, że dostępne są głównie 2 rodzaje zajęć:

- oparte o pracę z pulsometrem –budujące wytrzymałość tlenową, siłową oraz siłę, głównie metody ciągłe

- oparte o częste zmiany pozycji na rowerze – metody budujące sprawność, wytrzymałość beztlenową, głównie metody przerywane

Obecnie mamy do czynienia z rozwojem technologicznym polegającym na wprowadzeniu na rynek sprzętu z pomiarem mocy, kadencji oraz precyzyjnym skalowaniem oporu, a także wizualizacją treningu. Są dostępne także nowe metody treningowe, oparte o najnowszą wiedzę o fizjologii i anatomii człowieka. Mam na myśli treningi w protokole HIIT (np. Tabata) czy wysoko kadencyjne.

1club__groupcycleall_image_all_all_x_1_25358

Jakie są podstawowe korzyści z uczestnictwa w zajęciach indoor cycling (tym terminem będę się głównie posługiwał pisząc o tej formie zajęć grupowych)?

  •  budowanie wydolności tlenowej, stabilizacja pulsu spoczynkowego i rozwijanie zdolności do regeneracji
  • budowanie siły mięśniowej w różnych aspektach
  • doskonalenie techniki pedałowania
  • motywacja grupowa
  • sterylne warunki treningowe
  • a przede wszystkim BEZPIECZEŃSTWO treningu oraz ASPEKTY PROZDROWOTNE

Mam wieloletnie doświadczenie w pracy z klientami ukierunkowanymi na różne rodzaje sportów rowerowych, prowadzę także zajęcia ogólnorozwojowe, miałem przyjemność doświadczyć kolarstwa MTB i szosowego, natomiast obecnie skupiam się głównie na potrzebach klientów i dopasowaniu znanych mi metod szkoleniowych.

Chciałbym potraktować tego posta jako zajawkę szerszego tematu i dowiedzieć się od Was na czym powinienem się skupić pisząc o treningach w klubach fitness.

Czekam na Wasze pytania i uwagi!

---

Artur Podwysocki

Master Trener Group Cycle® Technogym®

Instruktor BODYPUMP®, GRIT®, SPRINT® by Les Mills

Trener, instruktor, szkoleniowiec, autor publikacji w czasopismach branży fitness, uczestnik targów i konferencji, pasjonat sportu i technik motywacyjnych.

W Warszawie prowadzę zajęcia w klubach Artis, Tuan i Holmes Place Hilton.

1club__groupcycleall_image_all_all_x_40_25342