First look: Zębatka Banless

Z roku na rok przybywa zwolenników napędów z jedną zębatką korby. Trend nie powinien dziwić, bo rozwiązanie jest proste i skuteczne. Przybywa też producentów oferujących takie produkty - co cieszy, również w naszym kraju. HCC, Argon, Dartmoor, Octane One to najbardziej znane polskie marki, które produkują takie zębatki. Do tej grupy dołączył Banless, który w swojej ofercie ma zębatki narrow/wide różnego typu.

We wspomnianej ofercie znajdziemy między innymi: zębatki typu direct mount, standardowe 104BCD, owalne. Zębatki są wykonane z wysokiej jakości aluminium i ze stali. Nas zaciekawiła ta nieszablonowa, bo wykonana ze stali nierdzewnej.

arbuz

Lśniąca stal sprawia niesamowite wrażenie. Foto: mtb.pl

Zębatka na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie niezniszczalnej i przeznaczonej do ciężkich zadań. Lśniąca, polerowana stal z laserowymi nadrukami robi naprawdę niesamowite wrażenie. Zęby są wysokie i wydaje się, że bez problemu utrzymają łańcuch na swoim miejscu. Od razu nas uderza to, że zębatka jest gruba - nie odbiega ilością materiału od zębatek aluminiowych. Zwykle stalowe zębatki są tańszymi odpowiednikami aluminiowych i wytłaczane są z cienkiej blachy. Banless zostało precyzyjnie wyfrezowane przez maszynę CNC!

Skąd pomysł na zębatkę stalową, zapytaliśmy Adriana - założyciela firmy Banless:

"Wszystko zaczęło się przez kilku miłośników stali z pewnego forum.  Po tym jak jeden z producentów zapowiedział wypuszczenie zębatek N/W wykonanych ze stali nierdzewnej oraz po dyskusji na forum postanowiłem wykonać kilka egzemplarzy.Dzięki temu, że zawodowo zajmuję się obróbką CNC miałem dostęp do odpowiedniego parku maszynowego aby tego dokonać. Początki były bardzo trudne. Jako, że obróbka stali nierdzewnej jest trudna to też ilość połamanych frezów oraz ich koszt przerosły korzyści płynące ze sprzedaży. Jednak dzięki temu zdobyłem niezbędne doświadczenie, które pomogło mi dojść do miejsca w którym obecnie jestem. Zębatki stalowe mają zdecydowaną przewagę nad aluminiowymi jeśli chodzi o wytrzymałość. Na stalowej można zrobić ok 4x większy przebieg niż na aluminiowej. W późniejszym czasie dzięki namowie znajomych zacząłem produkować również zębatki z aluminium. Obecnie jestem na etapie kończenia własnej frezarki CNC, którą też sam zaprojektowałem oraz wyfrezowałem."

banless1

137 gram - maniacy wagi nie będą zachwyceni. Foto: mtb.pl

Wytrzymałość stali okupiona jest wagą. Po zważeniu wyszło nam 137 gram (36T), czyli w przybliżeniu 3x więcej niż aluminiowe odpowiedniki. Co prawda ciężko będzie nam poczuć te kilkadziesiąt gram w skali całego roweru, ale maniacy wagi nie będą wniebowzięci.

banless2

Waga 3x większa niż aluminiowego odpowiednika, ale przebiegi 4x większe! Foto: mtb.pl

Wkrótce przetestujemy dla Was wytrzymałość i funkcjonalność tej zębatki.

  • Cena detaliczna: 219pln
  • Waga (zębatka 36T) : 137gr
  • Więcej informacji: www.banless.pl