Nowe nawigacje rowerowe Mio: Cyclo 405 i 605

Nawigacje Mio Cyclo 405 i 605 zostały wyposażone w czytelny, 4-calowy dotykowy ekran, wytrzymałą baterię, funkcje Bluetooth i ANT+ oraz szereg zaawansowanych funkcji przydatnych rowerzystom.

Nowe modele nawigacji rowerowych miały swoją polską premierę podczas odbywającej się niedawno ósmej edycji Międzynarodowych Targów Rowerowych Kielce Bike-Expo. Podczas wydarzenia producent zaprezentował Cyclo w nowej odsłonie. Nowe modele wyróżnia przede wszystkim 4-calowy, dotykowy ekran z powłoką antyodblaskową, który zapewnia doskonałą czytelność map i danych, nawet w pełnym słońcu.

Wytrzymała bateria

Choć wielkość wyświetlacza jest jednym z głównych czynników wpływających na pracę akumulatora. Mio udowadnia, że istnieją wyjątki od tej reguły. Producent znacząco wydłużył czas pracy urządzenia z 12 do 15 godzin, co udało się nie tylko za sprawą pojemniejszej baterii, ale również dzięki zastosowaniu najnowszego standardu Bluetooth 4.0 o niskim poborze energii. Technologia  Bluetooth pozwala również bezprzewodowo połączyć nawigację ze smartfonem, by na ekranie urządzenia mogły zostać wyświetlone komunikaty z portali społecznościowych (Facebook, WhatsApp, Twitter) oraz informacje o przychodzących połączeniach i wiadomościach SMS.

W nieznane z mapami OSM

W porównaniu do swoich poprzedników, obie nawigacje zostały wzbogacone o dożywotnie i bezpłatne mapy 39 państw Europy. Ich dostawcą jest stowarzyszenie Open Street Maps (OSM). Siłą map OSM jest społeczność, która pracuje nad tym, aby mapy były aktualne i poprawne. Wisienką na torcie są aktualizowane na bieżąco punkty POI, stanowiące bazę miejsc przydatnych rowerzystom. Mapy uwzględniają np. szlaki turystyczne, serwisy rowerowe, placówki służb ratunkowych i wiele innych obiektów. Dane map przechowywane są w pamięci wewnętrznej, której pojemność w porównaniu do poprzednich modeli wzrosła dwukrotnie – z 4 do 8 GB.

Cyclo 605 – rowerowa wizytówka Mio

Choć nowe modele nawigacji rowerowych Cyclo w wielu aspektach są do siebie podobne, różnią się między sobą dwiema zasadniczymi funkcjami. Model Cyclo 605 można w łatwy sposób połączyć z komputerem lub smartfonem za pomocą WIFI. Takie rozwiązanie pozwala na szybszą i wygodniejszą aktualizację i wymianę danych.

Jedną z najważniejszych cech modelu Cyclo 605 jest możliwość połączenia urządzenia z nowym, dodatkowym akcesorium – czujnikami geomagnetycznymi, które służą do pomiaru mocy, prędkości i kadencji. Dzięki nim, użytkownicy mogą  efektywniej kontrolować swoje osiągnięcia. Dodatkowym atutem czujników jest przemyślana budowa, która nie wymaga stosowania dodatkowych magnesów do ich obsługi.

Czujniki geomagnetyczne, podobnie jak pozostałe akcesoria, obsługuje technologia ANT+, którą producent zastosował w obu modelach. Standard ten pozwala na skomunikowanie nawigacji z większością pomiarów mocy mocy dostępnych na rynku.

Pozostałe funkcje urządzeń

Podobnie jak poprzednie modele Cyclo, posiada szereg ciekawych funkcji przydatnych cyklistom. Jedną z nich jest funkcja Surprise Me, która stanowi znak rozpoznawczy producenta. Pozwala na wyszukanie nowych, ciekawych tras rowerowych w każdej okolicy. Wystarczy wybrać odpowiednią ikonę w menu głównym, później określić dystans, który chce się przebyć lub czas, jaki można poświęcić na przejażdżkę. Ponadto, komputer informuje również o poziomie trudności trasy pod względem przewyższeń. Warto również wspomnieć, że nawigacja pobiera trasę pod kątem roweru, którym porusza się użytkownik.

Podobnie jak pozostałe nawigacje z rodziny Cyclo, nowe modele zostały wyposażone w funkcję Where Am I, która w razie potrzeby pokaże położenie rowerzysty według współrzędnych geograficznych, a gdy to możliwe, również aktualny adres.

Aplikacja Mio Share – monitoruj postępy i dziel się wynikami

Do zarządzania urządzeniem służy dedykowana aplikacja Mio Share. Dzięki niej, użytkownik może  przesyłać dane z treningów, pobierać aktualizacje map oraz najnowsze informacje o produktach. Platforma umożliwia także pobieranie tras oraz poznawanie nowych dróg i miejsc, które inni uznali za interesujące. Pozwala zarządzać danymi na temat przebytych tras i udostępniać je znajomym. Współpacuje z serwisami Strava, TreiningPeaks, Endomondo czy Today's Plans.

Strava Live - rywalizuj, trenuj i dziel się wynikami

Jeśli chodzi o współpracę z sewisem Strava, warto dodać, że Cyclo 405 i 605 dają możliwość wgrania tzw. „segmentow”, czyli odcinków, które umożliwiają kolarzom porównanie obecnych wyników z poprzednimi, a także z wynikami znajomych i zawodowców, którzy przebyli ten sam segment. Funkcja ta pomaga w poprawie własnych osiągnięć oraz zwiększa motywację do treningu.

Dostępność

Urządzenia są już dostępne w sprzedaży. W opakowaniu, oprócz samego urządzenia, standardowo znajdują się niezbędne akcesoria do ładowania. Oba urządzenia są dostępne również w wersji „HC”, która w pudełku posiada dodatkowo monitor tętna oraz czujnik prędkości i kadencji.

Ceny urządzeń:

  • Cyclo 405 - 1299 zł
  • Cyclo 405 HC - 1549 zł
  • Cyclo 605 - 1599 zł
  • Cyclo 605 HC - 1899 zł