Akademickie Mistrzostwa Polski w MTB ponownie w Chorzowie

Poznaliśmy już szczegóły dotyczące tegorocznych Akademickich Mistrzostw Polski w Kolarstwie Górskim. Impreza odbędzie się w dniach 11-13 maja 2018 w Parku Śląskim i będzie jednym z wyścigów kwalifikacyjnych do Akademickich Mistrzostw Świata w Kolarstwie, które zostaną rozegrane w Portugalii. Zapowiada się więc zacięta walka o wysoką stawkę.

Foto: Miles Holden/Red Bull Content Pool

 

Akademickich Mistrzostw Polski w Kolarstwie Górskim 2018

Rywalizacja odbędzie się tradycyjnie w olimpijskiej odmianie kolarstwa górskiego, czyli cross-country. Składać się będzie z jazdy indywidualnej na czas (sobota 12.05) oraz wyścigu ze startu wspólnego (niedziela 13.05). Ta najważniejsza impreza kolarska w systemie rywalizacji akademickiej zgromadzi podobnie jak w minionych edycjach około 250 zawodników i zawodniczek z blisko 50 uczelni wyższych z całego kraju. Znajdą się wśród nich czołowi kolarze górscy - łącznie w kadrą narodową - jak również zwykli pasjonaci uprawiający kolarstwo typowo amatorsko. Wszyscy walczyć będą nie tylko o medale, ale również o zdobycie kwalifikacji na Akademickie Mistrzostwa Świata w Kolarstwie, które odbędą się w Portugalii w dniach 31.07.-04.08.2018. Drugim wyścigiem kwalifikacyjnym będzie "Górale na Start", który zostanie rozegrany w Wałbrzychu już 10 czerwca. Warto zaznaczyć, że to wyścig z kalendarza UCI, będący jedną z edycji Pucharu Polski XCO. Szczegółowe zapisy dotyczące kwalifikacji mają być podane w najbliższych dniach.

Areną zmagań będzie ponownie Park Śląski w Chorzowie, jednak tegoroczna runda będzie się różnić od tej z 2017 roku. Pętla będzie nieco krótsza, a strefa startu/mety zlokalizowana będzie na Alei Klonowej. Wbrew pozorom, tutejsza sieć ścieżek oraz naturalne i sztuczne przeszkody pozwoliły na wyznaczenie ciekawej i widowiskowej rundy. Uczestnicy mistrzostw będą zakwaterowani w bezpośrednim sąsiedztwie trasy, czyli w Hotelu Diament w Chorzowie. Warto też zapoznać się odpowiednio wcześniej z regulaminem technicznym imprezy, po to, by podczas rywalizacji nie było przykrych niespodzianek wynikających z nieznajomości regulaminu. Termin zgłoszeń wstępnych, których dokonują Kluby AZS mija w poniedziałek 23 kwietnia.

Również na kibiców czeka wiele atrakcji m.in. testowanie rowerów Whyte oraz B’Twin. Ponadto organizatorzy stworzą możliwość podniesienia swoich umiejętności rowerowych podczas szkolenia z techniki jazdy, które odbędzie się w niedzielę 13 maja. Poprowadzi je zawodnik KKW Whyte Nexelo Wałbrzych czyli Łukasz Szymczuk – m.in. dwukrotny Mistrz Polski w sprintach XCE, oraz srebrny medalista Mistrzostw Polski w 4X. Zapisy i szczegółowe informacje można otrzymać drogą mailową: lukasz.szymczuk@whyte.pl

Zapraszamy do śledzenie naszych stron:

www.facebook.com/AkademickieMistrzostwaPolskiMTB oraz www.katowice.azs.pl

Harmonogram

Piątek 11 maja 2018

  • 16:00 - 19:30 – weryfikacja
  • 20:00 - odprawa techniczna

Sobota 12 maja 2018

  • 10:30 - wyścigi indywidualny na czas kobiet
  • 12:00 - wyścigi indywidualny na czas mężczyzn

Niedziela 13 maja 2018

  • 10:00 - wyścig ze startu wspólnego kobiet
  • 12:30 - wyścig ze startu wspólnego mężczyzn
  • 15:30 dekoracja zwycięzców i zakończenie mistrzostw