Najlżejszy rower mtb na świecie?

Umówmy się - w każdym z nas siedzi mały tuner rowerowy, który od czasu do czasu musi wymienić w swojej maszynie jakąś śrubkę. To taki fetysz i już. A jeśli uda się przy tym odchudzić jednoślad, to radocha jest jeszcze większa. Warto jednak pamiętać o tym, żeby robić to racjonalnie... inaczej można się zagalopować i złożyć rower mtb, który dzięki licznym modyfikacjom będzie ważył 4,5 kilograma...

W tym stadium projekt Sebastiana ważył 4,8 kg. Foto: SebK

Od szaleństwa do innowacji

Tym tropem poszedł mieszkaniec Londynu - Sebastian (na instagramie SebK), który dołożył wszelkich starań, żeby zrealizować swoje marzenie o budowie najlżejszego roweru mtb na świecie. Szkieletem jego projektu jest karbonowa rama Project X, która uległa licznym modyfikacjom. Reszta komponentów to w 30% części wyprodukowane z karbonu przez Sebastiana (np. zębatki, śruby, klamki hamulców), a pozostałe 70% to oryginalne części, które Brytyjczyk własnoręcznie tuningował. Finalnie waga pokazała rezultat 4,5 kg... Warto w tym miejscu dodać, że Seb nie jest zawodowym inżynierem, czy szalonym tunerem z imponującym zapleczem sprzętowym (tylko popatrzcie na stojak serwisowy z drewna). Umiejętności zdobywał samodzielnie. Można?

https://www.instagram.com/p/Bgb4K1-Dn24/?hl=en&taken-by=sebkmtb

https://www.instagram.com/p/BfuCtiJnIOJ/?hl=en&taken-by=sebkmtb

A czy da się na tym jeździć?

Projekt jest w pełni mobilny i według jego twórcy bez problemu zdoła służyć 70-kilowemu riderowi. Co prawda to totalnie sztywny rower z jednym przełożeniem, więc jego funkcjonalność jest dość ograniczona... jednak nie to przyświecało twórcy w trakcie realizacji. Fundamentem prywatnego projektu było udowodnienie, jak mocno można nadal eksplorować temat odchudzania rowerów mtb, jeśli mocno się w to zagłębić. Topowi producenci powinni wziąć te rady do serca. Kto wie, może gdzieś znajdzie się etat dla tego twórcy gatunku "think outside the box"? To mogłoby się skończyć ciekawie!

Polecamy zajrzeć na instagramowe konto Sebastiana, żeby poznać dokładniej jego szalony projekt i modyfikacje, jakie udało mu się wcielić w życie.

https://www.instagram.com/p/BhRptYNHFqQ/?hl=en&taken-by=sebkmtb

https://www.instagram.com/p/BgJLIWMDh0y/?hl=en&taken-by=sebkmtb

https://www.instagram.com/p/BgA1KljnKtg/?hl=en&taken-by=sebkmtb

https://www.instagram.com/p/BelWaoxniNP/?hl=en&taken-by=sebkmtb

https://www.instagram.com/p/BeStlvzFzoq/?hl=en&taken-by=sebkmtb