Witamy w Whistler

W światowej stolicy ekstremalnego mtb trwa właśnie jedna z najważniejszych imprez sezonu – festiwal Crankworx Whistler. W telegraficznym skrócie podsumujemy to, co działo się do tej pory i na co warto jeszcze zwrócić uwagę.

Brandon Semenuk performs an opposite truckdriver at the Red Bull Joyride in Whistler, Canada on August 16th, 2015 // Jussi Grznar / Red Bull Content Pool // P-20150817-00006 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

Przeszkody na torze slopestyle są wręcz monstrualne. Foto: Jussi Grznar / Red Bull Content Pool

Crankworx to multidyscyplinowe wydarzenie, które przyciąga specjalistów od wszelkich dziedzin mtb. Whistler to miejsce, w którym zaczęła się ta historia i trwa do dziś. Wystarczy spojrzeć na ramówkę tegorocznego festiwalu, by utwierdzić się w tym przekonaniu.

Co do tej pory ?

  • Enduro World Series – runda 6 - wygrywają: niezawodny Richie Rude i Cecile Ravanel
  • Speed&Style – tutaj bezkonkurencyjny jest Thomas Genon
  • Garbanzo Downhill – w kultowych zawodach dh triumfował Marcelo Gutierrez (który w ¾ trasy stracił łańcuch) oraz Miranda Miller
  • Fox Air DH – na freeride’owej linii najszybszy był duet Bas Van Steenbergen i Jill Kintner
P-20150822-00131_News

Racing i luźna atmosfera - oto definicja festiwali Crankworx. Foto: Bartek Woliński / Red Bull Content Pool

Co przed nami?

W piątek zostaną rozegrane zawody Whip OffUltimate Pumptrack, które tym razem odbędą się na totalnie nowym torze. Co ciekawe – tor nie jest pętlą, tylko prostym odcinkiem, który naszpikowano muldami i dwoma zakrętami. Z podglądu zapowiedzi wygląda to naprawdę ciekawie!

Jednak najważniejszym show całego setupu imprez Crankworx Whistler jest JoyRide Slopestyle – impreza, która zalicza się do tria najważniejszych imprez ligi FMB World Tour. Te slopestyle’owe potyczki to nie bułka z masłem, a na starcie nie zobaczymy randomowych bikerów, którzy akurat przejeżdżali obok bramki. To gra o potężną kasę i jeszcze większy prestiż. Przeszkody są monstrualne, a uczestnicy potrafią kręcić takie sztuczki, że wielu z oglądających to widzów ponownie czuje smak wczorajszego obiadu. Jest niebezpiecznie, ale i spektakularnie.

W tym gronie znalazł się Szymon Godziek, który od lat bryluje w światowej śmietance slopestyle’u. „Szaman” zdradził, że przygotował na tę okazję kilka nowych sztuczek, którymi planuje zagiąć rywali. Póki co w rankingu FMB prowadzi Nicholi Rogatkin, jednak w Whistler pojawi się cała elita – włącznie z nieprzewidywalnym Brandonem Semenukiem.

Jeśli nakręciliśmy was na to slopestyle’owe show, to pamiętajcie, że transmisję z zawodów znajdziecie na Red Bull TV już 21 sierpnia o 19:30. Polecamy zarezerwować sobie wieczór na to wydarzenie i z zaciśniętymi kciukami śledzić występ Szymona Godźka!

Thomas Genon performs a 360 table top at the Red Bull Joyride in Whistler, Canada on August 16th, 2015 // Jussi Grznar / Red Bull Content Pool // P-20150817-00137 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

Joyride Crankworx Slopestyle to powalające show. Jussi Grznar / Red Bull Content Pool