Tytuł

Wyznacz sobie cel i osiągnij sukces
10.10.2013
Cel, czyli stan, obiekt, na który nakierowane są nasze działa. Każdy sportowiec - zawodowiec określa przed sezonem cel lub cele, do których realizacji będzie dążył. Dla kolarza szosowego będzie to Tour de France, dla zawodnika MTB - puchar lub mistrzostwa świata. A co powinno motywować kolarza amatora?

Wyznacz sobie cel i osiągnij sukces

Po co wyznaczać sobie cel?

Przede wszystkim po to, aby mieć motywację do treningu. Nie mając jasno nakreślonych celów, będziesz poszukiwać wymówek do tego, aby nie odbyć treningu czy też nie trzymać odpowiedniej diety. Jasno opracowany cel pozwoli nakreślić plan działania, który będzie realizowany, a w razie problemów będzie podstawą do powrotu na właściwy tor. Należy pamiętać, że cel powinien być wyznaczony osobiście, nie przez trenera czy też inne osoby, będzie to dodatkową motywacją do osiągnięcia go.

Każdy może osiągnąć wyznaczony cel. Foto: UCI

Kiedy?

W okresie kiedy kończymy część ogólnorozwojową treningów zimowych i zaczynamy powoli wsiadać na rower. Czas ten pozwala nam realnie ocenić to jak przepracowaliśmy zimę. Jest to też dobry moment do zaplanowania kalendarza startowego.

Konstrukcja piramidy

Na szczycie naszej piramidy stoi cel główny, co dla kolarza powinno oznaczać najważniejszą imprezę sezonu. To właśnie na nim będziemy bazować i wyznaczać pozostałe oraz niemu podporządkujemy nasze przygotowania. Stanowi on  dla nas motywację w trakcie ciężkich treningów, jak i chwil zwątpienia.

Cele drugorzędne to takie, które pomogą nam osiągnąć cele główne oraz będą służyć kontroli postępów treningowych. Mogą to być zawody, w których jeździliśmy już w poprzednich latach, a które pozwolą nam zweryfikować naszą aktualną formę, ale możemy ustanowić takim celem szybkość, siłę albo wytrzymałości. Określenie kilku celów pozwoli nam spokojnie trenować, pamiętajmy, że oceniać nasze postępy będziemy na zawodach, ewentualnie sprawdzianami po danym okresie czasu. Nie należy przejmować się, tym, że nie odczuwamy właściwie bodźców treningowych. Należy pamiętać, że nieosiągnięcie jednego z celów drugorzędnych nie może na nas zadziałać deprymująco i zniechęcać do dalszych startów. Właśnie to, że wybraliśmy ich kilka pozwoli skorygować trening oraz znaleźć czas na wakacje, czy też inne przyjemności.

Cele pomocnicze, czyli podstawa naszej piramidy. Bez nich nie osiągniemy celów drugorzędowych, nie mówiąc już o głównych. Będą one najczęściej określać nasze codzienne zachowania i postanowienia. Zaczynając od właściwej diety, przez liczbę, jakość treningów, po czas snu. Każdy musi przeprowadzić własny „rachunek sumienia” za ostatni sezon, zastanowić się, z czym miał problem i postarać się poprawić, w tym zakresie. Jeżeli słabo szły nam zjazdy – należy wpisać trening techniki, jeżeli mieliśmy problem z wagą – naszym celem będzie ograniczenie jedzenia po godzinie dwudziestej. Zdefiniowanie najprostszych postanowień będzie najskuteczniejsze. Nie należy oczywiście przesadzać z liczbą, gdyż będzie to trudne do skontrolowania. Musimy być specyficzni.

Na zakończenie przykładowa piramida celów. Pamiętajmy, że cele spisane, będą łatwiejsze do weryfikacji na koniec sezonu oraz będą nas dodatkowo motywować! Do dzieła!

 

Gorące tematy

Jakiś czas temu do naszej redakcji trafił model butów Five Ten Impact XVI Clipless w...
Tianmenshan to niesamowite miejsce w północnej części Chin. Na szczycie przekraczającym...
Każdego sezonu w ramówce polskich zawodów przybywa kolejnych pozycji. Inne, które są w niej...
 • nowość
  459.00

  Model Progeny został zaprojektowany specjalnie z myślą o triathlonie i specyficznych uwarunkowaniach tej dyscypliny. Triathloniści w modelu Progeny znajdą doskonałą oddychalność, świetne dopasowanie do stopy, odporną na zużycie podeszwę oraz łatwość zdejmowania i zakładania butów pod presją czasu w trakcie wyścigu.

  Producent:
 • promocja
  8999.00
  9999.00

  Koła 650b i zawieszenie generujące 120mm skoku tworzy z Thunderbolta 730 niezwykle uniwersalny rower.

  Producent:
 • 89.00
  149.00

  Kask Activist został wykonany z jak największym naciskiem na ekologie, paski mocujące kask wykonane są z butelek PET poddanych procesowi recyklingu, natomiast skorupa kasku wykonana z ABS została zabarwiona podczas formowania aby uniknąć późniejszego malowania. Kask posiada zintegrowany daszek oraz jedenaście otworów wentylacyjnych.

  Producent:
 • promocja
  16199.00
  17999.00

  Endurówka kultowej kanadyjskiej marki rowerowej, która poradzi sobie w każdym terenie.

  Producent: