Cyklo Warsztaty to świetna zabawa!

Pod koniec kwietnia u podnóża Tatr miała miejsce kolejna odsłona Cyklo Warsztatów - wydarzenia, które w dużym stopniu przyczynia się do rozwoju polskiego kolarstwa górskiego, a w tym przede wszystkim enduro.

_MG_1877

Foto: Rowerowe Podhale

_MG_1999

Foto: Rowerowe Podhale

Ale o co kaman?

Dzięki Stowarzyszeniu Rowerowe Podhale uczestnicy mogli odkurzyć sprzęt rowerowy i przygotować się do nadchodzącego, a właściwie nabierającego tempa sezonu. Specjalne szkolenia techniki jazdy w zakresie podstawowym (POMBA) i średnio zaawansowanym (MTB Academy), a także ciekawe prezentacje i wykłady na temat turystyki i mechaniki rowerowej, fizjoterapii sportowej oraz działalności organizacji rowerowych były uwieńczeniem wspólnych spotkań bikerów.

_MG_2005

Foto: Rowerowe Podhale

_MG_1911

Foto: Rowerowe Podhale

Matka Natura zadbała o niespodzianki

Warunki pogodowe jednoznacznie dały odczuć, że mamy do czynienia z kwietniem. Pierwszego dnia szkoleń panowała iście wiosenna aura - było chłodno, ale zielono i sucho. W niedzielę natomiast uczestników przywitała sroga zima. Zrobiło się absolutnie biało. W kotlinach podtatrzańskich padał deszcz ze śniegiem, a na wyższych położeniach śnieg. Przemarznięte kości można było rozgrzać przy ognisku lub podczas seansów saunowych w MTB Hostelu.

_MG_2470

Foto: Rowerowe Podhale

_MG_2594

Foto: Rowerowe Podhale

_MG_1942

Foto: Rowerowe Podhale

Niedzielne szkolenia z techniki jazdy niewątpliwie można zaliczyć do szkoleń zimowych. Tym, którzy tego dnia wyjechali z nami na rower, należą się gromkie brawa! Być może dopingująca w tym aspekcie była sesja sobotnich wykładów i prezentacji. Pomimo ogólnego rozprężenia wielu uczestników wzięło w niej udział i sala po prostu pękała w szwach. Przez 3 godziny można było słuchać m.in. o tym jak dobrać rower dla siebie i jak wyregulować zawieszenie.

_MG_2496

Foto: Rowerowe Podhale

_MG_2610

Foto: Rowerowe Podhale

_MG_2666

Foto: Rowerowe Podhale

_MG_2165

Foto: Rowerowe Podhale

Prelegenci opowiedzieli także, jak działa zaawansowany amortyzator rowerowy, oraz jak system mięśni centralnej stabilizacji wpływa na naszą postawę na rowerze i utrzymywanie równowagi. Przedstawiciele fundacji POMBA opowiedzieli jak działała ich organizacja w zeszłym roku i jakie mają plany na przyszłość. Scharakteryzowali także problemy i tajnik opracowywania projektu tras typu singletrack. Jan Karpiel, jeżdżąca legenda kolarstwa górskiego, opowiedział o rekordach bicia prędkości w rowerowym zjeździe po śniegu oraz o swojej pasji konstruowania rowerów. Dał do zrozumienia, że należy zawsze dążyć do celu pomimo napotykanych trudności. Jego opowieść o prostowaniu ramy rowerowej na pniu w lesie, przed próbą bicia rekordu prędkości, i zabezpieczeniem zacisku koła, kręcącego się z prędkością przekraczająca 170 km/h, taśmą izolacyjną, są dowodem na to, że jak się chce i podejmie się pewne ryzyko, to można osiągnąć zamierzony cel!

_MG_2053

Foto: Rowerowe Podhale

Każdego dnia, równolegle do szkoleń praktycznych, odbywały się wycieczki enduro po lokalnych szlakach i trasach rowerowych. Grupy uczestników, pod okiem przewodników, mogły sprawdzić się na wymagających leśnych duktach oraz podziwiać Tatry z najpiękniejszych zakątków Kościeliska i Witowa.

_MG_2216

Foto: Rowerowe Podhale

Dzięki sponsorom rowerowym, na szkolenia i wycieczki, można było wypożyczyć rowery testowe, amortyzatory oraz zębatki. Przez całe dnie można było sprawdzać, jak dany sprzęt sprawuje się w terenie. II Podhalańskie Cyklo Warsztaty odbyły się dzięki wielkiemu zaangażowaniu członków SRP i gospodarzowi MTB Hostelu w Kościelisku oraz wsparciu sponsorów i współpracy z partnerami.

_MG_2293

Foto: Rowerowe Podhale

_MG_2286

Foto: Rowerowe Podhale

_MG_2297

Foto: Rowerowe Podhale

_MG_2298

Foto: Rowerowe Podhale

_MG_2315

Foto: Rowerowe Podhale